ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2023 EĞİTİM VİZYONU VE DEĞİŞİMİ YÖNETMEK ÇALIŞTAYI İLİMİZDE YAPILDI

Milli Eğitim Bakanımız  Ziya Selçuk 81 İl Milli Eğitim Müdürümüzün katılımıyla düzenlenen  “2023 Eğitim Vizyonu ve Değişimi Yönetmek Çalıştayı” na  katıldı.
2023 EĞİTİM VİZYONU VE DEĞİŞİMİ YÖNETMEK ÇALIŞTAYI    İLİMİZDE YAPILDI

tayın selamlama konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan’ın ardından Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk yapmış olduğu konuşmasında; “ara tatili fırsat bilerek milli eğitim müdürleri ile vizyon belgesi çerçevesinde istişare, değerlendirme, ortak dil oluşturma mesaisi yaptıklarını söyledi. Bu çalışmayı çok önemsediğini belirten bakanımız, şu değerlendirmelerde bulundu: "Burada Millî Eğitim Bakanlığı olarak gösterdiğimiz hedefler, aslında Türkiye Cumhuriyeti´nin hedefleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürüyen tüm alanlarda devam eden çalışmaların bir parçası. Eğitimin içeriğini, iş ve işlemlerini ekonomiden, demokrasiden ayrı görmüyoruz. Dolayısıyla eğitimi, ekonomiyi, demokrasiyi birlikte iç içe geçmiş, yekvücut bir nesne olarak değerlendiriyoruz. Bundan dolayı da meseleyi çok daha geniş bir perspektifte, çok daha küresel perspektifte ele alma zaruretimiz var."

 Burada gerçekleştirecekleri çalışmayı, tüm milli eğitim müdürleri ve merkez teşkilatındaki mesai arkadaşlarının aynı dili konuşma, aynı düşünce, duyguyu ve eylemi paylaşmaları konusunda bir fırsat olarak gördüklerini dile getirerek, bu fırsatın da iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

2023 eğitim vizyonunun da sadece bir doküman ya da belgeden ibaret olmadığına işaret eden Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, "Bu belge eksiğiyle, fazlasıyla hepimize bir ortak anlayış belgesi olsun, hepimizin aynı doğrultuda, aynı hedef üzerinde yoğunlaşmasına vesile olsun diye yazıldı. Yoksa bir belge olmaksızın da herkes kendi davranışlarını en iyi şekilde yapmaya gayret ediyor. Ama bu birlikte yapılabilecek ortak bir zihin alanı oluşturarak sanki tek bir beynin hareketiymiş gibi gerçekleştirilerek yapılacak bir iş. Eğer hepimiz bir tarafa çekersek belirli konularda belirli bir ortak paydayı gözetmezsek o zaman idealimize ve ulaşmak istediğimiz makul çerçeveye gitmekte zorlanırız." Ortak gayeye ulaşmak için ortak fonksiyonları harekete geçirmek gerekir, Millî Eğitim Bakanlığının genel anlayışı çerçevesinde millî eğitim müdürlerinin de sahada ortak bir payda doğrultusunda bir hedefe kilitlenmeleri gerekmektedir, ortak paydanın dışında kalan kısımlarda ise her ilin kendi dokusunu, çalışmalarını zenginleştirmek için kullanabileceğini ifade eden Bakanımız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öncelikle hepimize ortak bir zemin lazım, bir platformda buluşmak zorundayız. Bu platformu oluşturalım, siz kendi birikiminizi, kendi zenginliklerinizi, kendi şehrinizin farklılıklarını dikkate alarak bize örnek olabilecek, numune teşkil edebilecek çok farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Siz kendi şehirlerinizi de aşıp Türkiye´yi de aşıp uluslararası düzeyde nitelikli işler de yapabilirsiniz." Her şehrin öncelikle kendi içindeki imkân farklılıklarını ve farklılıkların nitelik boyutunu azaltmaya yönelik gayret içinde olması gerektiğini söyleyen Selçuk, sadece nicel hedeflere yönelmiş bir şehrin nitelik üzerinde bir inşa yapmasının mümkün değildir. Eğitim alanında ortaya konulacak gayretlerle Türkiye´nin yükselmesi konusunda mesafe alınacağına inancının tam olduğunu vurgulayan Bakanımız , Türkiye olarak birlikte çok güzel çalışmalar yapılabileceğini kaydetti. Çalıştayın hayırlı olması temennisinde bulunan Selçuk, ortaya çıkacak sonuçların birlikte değerlendirilerek, bazı kararlar verileceğini söyledi.

30-01-201930-01-201930-01-201930-01-2019

 

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.