ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANTALYA’DA BİLİM VE SANAT FESTİVALİ AÇILDI.

Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali’nin açılışı Manavgat Side´de düzenlenen törenle yapıldı. Açılış törenine Millî Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Celil Güngör, Müsteşar Yardımcımız Ahmet Emre Bilgili, Turkcell  Yönetim Komitesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan ile Türkiye genelindeki Bilim Sanat Merkezinden festival için gelen öğrenciler ve öğretmenler katıldı.
ANTALYA’DA BİLİM VE SANAT FESTİVALİ AÇILDI.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan ve Festivalin düzenlenmesinde sponsor olan Turkcell Yönetim Komitesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in konuşmalarının ardından,  Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz yapmış olduğu konuşmasında; “ Türkiye´de ilk, orta ve lise düzeyinde yaklaşık 18 milyon öğrencimiz eğitim görmektedir, 7 milyonun üzerinde öğrencimizin de yüksek eğitim almaktadır. Toplam 25 milyon. Anne ve babalarını sayarsanız 75 milyon. Bu demektir ki Türkiye´nin hepsi Millî Eğitim ailesinin birer mensubudur. Dolayısıyla eğitim alanında yapılanlar herkesi ilgilendirmektedir. Bu alandaki eksikliklerde herkesten çok  bizi ilgilendirmektedir. Şunu gururla ve inanarak söylüyorum ki Türkiye´de çok iyi giden şeyler var, iyi giden alanlar var, onlardan birisi de eğitimdir. Ulaşımda iyi şeyler yapılıyorsa bunları yapan mühendis ve işçiler Türkiye´deki okullardan mezun oldu, ekonomide iyi şeyler oluyorsa bu ekonomistler Türkiye´deki okullardan mezun oldu, O halde en büyük zenginliğimiz nedir? Beşeri sermayedir. Türkiye´nin en büyük zenginliği beşeri sermayesidir. Beşeri sermayesine taban oluşturan da eğitimdir.  Türkiye eğitimde çok iyi bir yolda ilerliyor ve daha yapmamız gerekenler var. Milli gelirimizin ve kişi başına düşen milli gelirin artmasını istiyorsak eğitime çok önem vermeyiliz. Türkiye´nin milli gelirinin yüzde 5,8´inin eğitime ayrılıyor. Bu oranın OECD ülkelerinde ortalama yüzde 5,2 olduğunu aktardı. Önümüzdeki yıldan itibaren 1´nci sınıftan 12´nci sınıfa kadar kodlama eğitimi vereceğiz.Okul öncesi eğitiminde de şu anda Türkiye´de 5 yaş çocukların yüzde 60´ına eğitim veriliyor, hedefimiz tüm çocuklara okul öncesi eğitim vermektir. Özel yeteneği olan çocuklara da normal eğitimin yanında ilave eğitim verilmesi gerekiyor, bu ihtiyacı karşılamak üzere Bilim ve Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) açılıyor. Halen 80 ilde 110 merkezde 25 bine yakın öğrencimiz eğitim almaktadır. Bilim ve Sanat Merkezlerinde alanında uzman öğretmenlerce disiplinler arası eğitim programlarıyla bilim ve sanat eğitimleri verilmektedir. Buralarda yetişen çocuklar geleceğin Türkiyesinde lider, yönetici olmalarını istiyoruz. Emin olunuz ki Türkiye´nin bugünü her alanda dünden daha iyidir. Eksikliklerimiz var, inşallah o eksikliklerimizi de tamamlarsak elbirliği içerisinde, Türkiye´nin yarınını da bugünden daha iyi yapacağız." Dedi. 

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Celil Güngör, Müsteşar Yardımcımız Ahmet Emre Bilgili, Turkcell  Yönetim Komitesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Antalya İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan ve diğer protokol üyeleri, Bilim ve Sanat Merkezleri öğrencilerinin yaptıkları çalışmaların sergilendiği, okulların tanıtıldığı stantları  tek tek gezerek öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceledi.

 

Milli Eğitim Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali 25 Mayıs Perşembe gününe kadar Manavgat Side’de  devam edecek. 

23-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-2017

 

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.