ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CURIKIDS Projesi Kapsamında İkinci Hareketlilik: 'Dijital Hikâye Yazma Eğitimi' Lizbon'da Gerçekleştirildi

CURIKIDS Projesi Kapsamında İkinci Hareketlilik: 'Dijital Hikâye Yazma Eğitimi' Lizbon'da Gerçekleştirildi

Meraklı Çocuklar için İnteraktif Kütüphane (CURIKIDS) Erasmus+ Projesi kapsamında, STEM ile entegre dijital hikâyelerin oluşturulması amacıyla, ikinci Öğrenme/Öğretme/Eğitim Etkinliği Lizbon Lusófona Üniversitesi'nde 18-22 Aralık'ta gerçekleştirilmiştir. Etkinlik, Lusófona Üniversitesi (Portekiz) ev sahipliğinde, Akdeniz Üniversitesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bari Aldo Moro Üniversitesi (İtalya), EURO-NET Teknoloji Enstitüsü (İtalya) ve Aiju Teknoloji Enstitüsü (İspanya) işbirliği ile gerçekleşmiştir.

Etkinlik esnasında T.C. Lizbon Büyükelçiliği'ne de ziyaret gerçekleştirilmiştir. Maslahatgüzar Sayın Zeynep Kaleli, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz'u, İngilizce Öğretmenleri Özge Bakay ve Hatice Dursun'u ağırlamıştır.

CURIKIDS Projesi, STEM ve Edebiyatın entegre olduğu dijital hikayelerden oluşan, açık erişim lisansına sahip bir dijital e-kütüphane oluşturmayı ve yenilikçi dijital hikayeler aracılığıyla öğrencilerin okuma/yazma becerilerinin güçlendirilmesi ve yaratıcılık becerileri kazanmalarını hedeflemektedir. Proje esnasında gerçekleşen eğitim aktivitelerine ait akademik planlama metinleri ve oluşturulacak akademik makalelerin, STEM ve Edebiyatın entegre olduğu bir eğitim modeli üretimine destek olması ve/ya tema üzerinde gerçekleşecek diğer araştırma projelerine örnek oluşturması da projenin bir diğer hedefidir.

2023 yılı itibarıyla Akdeniz Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülmeye başlanmış proje kapsamında, iki Öğrenme/Öğretme/Eğitim Hareketliliği ve bir Ulusötesi Yönetim Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Proje sürecinde 60 adet STEM tabanlı dijital hikaye oluşturulacak ve İngilizce, Türkçe, İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce olmak üzere 5 dile çeviri yoluyla toplam 300 adet dijital hikaye oluşturulacak e-kütüphaneye yerleştirilecektir. STEM tabanlı dijital hikaye kitapları aracılığıyla çocukların temel becerilerindeki (okuryazarlık, okuduğunu anlama ve temel dijital beceriler) başarı düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir. Proje 30 ay devam edecek ve Haziran 2025 yılında sona erecektir.

Proje sonucunda oluşturulacak ve 5 dilde kullanılabilir e-kütüphane, disiplinlerarası bir özelliğe sahip olduğu ve farklı dillerde hazırlandığı için bir yabancı dil öğretim materyali olarak da kullanılabilecektir.

28-12-202328-12-2023

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.