ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"KÜRESEL ISINMA VE İKLİM KRİZİ EKSENİNDE ÇEVRE EKOLOJİK HAKLAR" PROJESİNİN MANİFESTO İLANI ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİAvrupa Birliği Delegasyonu tarafından desteklenen, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programınca kabul edilen, İstanbul STEAM Bilim Teknoloji Eğitim Kültür Sanat Derneği (İSTEAM DER) ile Antalya Belek Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen ECOGLOW (Environmental and Ecological Rights in the Axis of Global Warming and Climate Crisis) "Küresel Isınma ve İklim Krizi Ekseninde Çevre Ekolojik Haklar" projesi kapsamında Manifesto İlanı Etkinliği gerçekleştirildi.

Antalya Belek Sirene Hotel'de düzenlenen etkinliğe Antalya Belek Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Sayın Kaan Kâşif Kavaloğlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sayın Ercan Özbek, akademisyenler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Belek Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Yazıcı açılış konuşmasında özellikle bulunduğumuz bölgenin turizm coğrafyası olduğuna dikkat çekerek doğal kaynakların korunması ve iklim dostu yöntemlerin kullanılmasının turizm sektöründe daha iyi bir gelecek inşa edilmesi bakımından önemli olduğunu vurgularken böyle bir adım atmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Belek Üniversitesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz "Yaşadığımız tüm bu felaketlere; iklim değişikliği, çevre kirliliği ve doğal kaynakların azalması gibi dünyamıza ait tüm bu sorunlara artık dur demenin zamanı gelmiştir. Soluduğumuz havaya, içtiğimiz suya, toprak anamıza bu denli hoyrat davranmaya devam edemeyiz. Dünyamız değişirken bizim de hızla değişmemiz gerekiyor." dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz, okullarda çocuklarımızın yaşadıkları çevreyi daha iyi tanımaları, korumaları ve daha sağlıklı yaşayabilmeleri için okul çevre eğitimleri verildiğini ve diğer kamu kurumlarıyla iş birliği içinde çeşitli projeler gerçekleştirerek sürdürülebilir bir yaşam ve dünyamızın geleceği için genç neslimizi bilinçlendirmeye çalıştığımızı ifade etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz sözlerine şöyle devam etti: "Birlikte hareket ederek gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için çalışmak zorundayız. Antalya Millî Eğitim Müdürlüğü olarak; doğa ve çevrenin sürdürülebilirliği için gerek yerel, gerek kamu gerekse sivil aktörlerle her türlü yapıcı ve katılımcı iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Söylemden eyleme geçeceğimiz yarınlar dileyerek hepinizi saygıyla selamlıyorum."

Konuşmacıların ardından düzenlenen panelde, iklim krizi, sürdürülebilirlik, iklim politikaları, ekolojik haklar, toplumun bilinçlendirilmesi, yerel çözümler, kampanyalar ve toplumsal katılım gibi konularda akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

19-04-202419-04-202419-04-2024

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.