ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLİMLE BULUŞTURAN "BİLİM HER YERDE FEN LİSELERİ ÖĞRENCİ KONGRESİ" DÜZENLENDİ

ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLİMLE BULUŞTURAN

İlimiz Kepez Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi öncülüğünde düzenlenen, geleceğin teminatı çocuklarımızı keşif ve merakın rehberliğinde ilerleyen bir yolculuğa çıkartarak onların bilimle olan ilişkilerini güçlendiren ''Bilim Her Yerde '' Fen Liseleri Öğrenci Kongresi düzenlendi.

Kongreye, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şükrü Özen, Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın Necmi Erçin, Kepez İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Kenan Yavuz ile öğretim üyesi, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan kongre, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz'un konuşması ile devam etti. İl Müdürümüz "Fen liselerimiz bilim ve teknolojiye olan ilginin, merakın ve tutkunun beslendiği, genç zihinlerin şekillendirildiği önemli okullarımız arasında yer almaktadır.  Çocuklarımız bu güzide okullarımızda akademik bilgiye ulaşmanın yanı sıra,  analitik düşünme becerilerini, problem çözme yeteneklerini ve araştırma tutkularını da geliştirmektedirler.

Antalya'da 12 ilçemizde müstakil olarak eğitim veren 12 resmi fen lisemiz bulunmaktadır. Bu 12 fen lisesinde toplam 5473 öğrencimiz; ders kitaplarının ötesinde, laboratuvarlarda eğitim görerek geliştirdikleri projelerle kazandıkları deneyimlerle bilimin ve teknolojinin ön saflarında yer almayı hedeflemektedir.  Bu okullarımız, bilimin ışığında ilerleyen bir neslin yetişmesine katkıda bulunurken dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için gerekli olan beceri ve vizyonu da gençlerimize kazandırmaktadır." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz konuşmasına şöyle devam etti: "Maarif ailesi olarak gençlerimizin geleceğimizi en güzel haliyle şekillendireceğine inancımız tamdır. Bugün burada bulunmamız, bu inancımızı pekiştiriyor ve bize umut veriyor. Sevgili gençler! Siz, bilimin ışığında ilerleyen bir neslin temsilcilerisiniz ve bu yolda asla yalnız değilsiniz, siz gençlerimizin bilimle olan ilişkilerini güçlendirmek ve bilim dünyasında yerinizi almanız için üzerimize düşen görevi yerine getirmek üzere;  biz Milli Eğitim ailesi olarak her zaman yanınızdayız."

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Özen'in de açılış konuşmasının ardından "Yapay Zeka". "Doğal Afetler ve Afet Yönetimi", "Yenilenebilir Enerji ve Alternatif Enerji Kaynakları" ve "Sağlıklı Yaşam ve Beslenme" konularında 4 oturum olarak düzenlenen kongre, öğrenci sunumlarıyla devam etti.

13-05-202413-05-202413-05-202413-05-202413-05-202413-05-2024

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.