ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimizin ilanın 100. yılını kutlamanın heyecan ve gururunu yaşıyoruz.

Aziz Türk milletinin yazdığı nice destan, verdiği nice mücadele tarihe altın harflerle kazınmıştır. Öyle ki, kimi zaman tarih, Türk milletinin kararlılığı sonucunda yazılmıştır. Tıpkı Kurtuluş Mücadelesinde olduğu gibi...

 Zor yılların peşi sıra geldiği bir dönemde yorgun düşen milletimiz, asla umutsuzluğa kapılmamış; vatan için bağımsızlık uğruna mücadeleden vazgeçmemiştir. Kadim geçmişi ve atalarından aldığı yürek emaneti milletimize yol göstermiştir. Aynı inanç ve vatan sevdasıyla milletine önderlik eden, mücadele ruhuyla Anadolu'yu topyekûn ayağa kaldıran büyük komutan Mustafa Kemal ATATÜRK sayesinde; iman dolu göğsüyle savaşa giden askerimiz sayesinde ve bir uçtan bir uca tek yürek tek nefes savaşan milletimiz sayesinde Kurtuluş Mücadelesi kazanılmıştır. Kendini kendinden doğuran Türk milleti, tarihe son destanını da yazmıştır.

Ve tarihler 29 Ekim 1923'ü gösterdiğinde Cumhuriyet ilan edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak varlığını tarihe nakşetmiştir. Bu nedenledir ki,Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında büyük bir azim ve inançla sürdürülen mücadelenin sonunda ilan edilen Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet; birlik ve beraberlik içinde hareket eden milletimizin, azim ve kararlılıkla imkânsızları nasıl bertaraf ettiğini ve zor şartlarda nasıl yeniden doğabileceğini gösteren eşsiz bir zaferin sonucudur.

Ve bugün, bizlere, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde 100 yıllık Cumhuriyetimizi kutlama şansı bahşedildi. Cumhuriyetin evlatları olarak böylesine gururlu bir tarihi yaşamanın kıymeti paha biçilemez. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın gururu öyle kolay ifade edilemez.  Ancak yaşanabilir, nesilden nesile taşınabilir.Eğitimciler olarak bizler, bu bilinçle; Cumhuriyetimizin mirasını öğrencilerimize en doğru biçimde aktarabilmek için yılmadan, var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Yetişen her nesil, milletimizin millî ve manevi değerlerini yücelterek kendi hikâyelerini yazan ölümsüz kahramanların torunları olduğunu daima hatırlayacaklardır. Bilginin ışığında, sanat ve sporla zenginleşen, sevginin gücüne inanan, Gazi Paşamızın söylediği gibi; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak ay yıldızlı bayrağımızı ilelebet gururla dalgalandıracaklardır.

Bu duygu ve düşünceler ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi, ebediyete göç eden gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum. Geleceği inşa eden Cumhuriyet öğretmenleri olarak, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün sözünden aldığımız ilhamla Antalya'mızın ve aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

 "Öğretmenler! Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

"Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır."


Salih KAYGUSUZ

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü

 

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.