ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz'un 24 Kasım Öğretmenler Günü  Mesajı

100 yıllık Cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ''Başöğretmenlik'' ünvanı verilen ve öğretmenlerimize armağan edilen 24 Kasım'da, Antalya eğitimine hizmet eden ve ülkemizin geleceğini yetiştiren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü canı gönülden kutluyorum.


Eğitim, toplumu ayakta tutan temel harçtır. Çünkü her toplum; kendi bugününü ve geleceğini planlamak, yeni nesillere kültürlerini ve bilgi birikimlerini aktarmak istek ve ihtiyacı içindedir. Bu nedenle ''Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz'' diyen bir inancın mensubu olan bizler için eğitim, insanoğlunun varlığıyla başlayan ve kendini bilmek uğrunda, vatan ve millet sevdasıyla devam eden bir sürecin adıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün deyişi ile "Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin istikbâlini yoğuran kültür ordusu. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir, verimlidir, saygıdeğerdir. ''Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "kültür ordusu" olarak tanımladığı kılıçla alınan toprağı kalemle elde tutanlar, öğretmenlerdir.

Öğretmen, insan zekâsı ve karakteri ile uğraşandır. Karşısına gelen çocukların akıllarını ve gönüllerini diriltendir. Öğrencisine eleştirel düşünme becerisi kazandıran dolayısıyla öğrencisinin kendi aklının eşiğine doğru kararlı adımlarla yürümesi için onu cesaretlendirendir. Taşa bakıp elması, küçük bir çocuğa bakıp yarınları görmektir. Öğretmen sadece cevapların toplandığı bilgi küpü değil, öğrencilerine büyük sorular sorduran bir bilgedir. Soru çözmekle yetinmeyen, sorun çözendir. Öğrencisini kulağıyla değil, yüreğiyle dinleyendir. İşinin ehli, içinin adamıdır. Tenkit ettiklerine teklifler getirendir. Başkalarından çok kendisini yargılamayı becerendir. Öğretirken aynı zamanda yenilenmek için sürekli öğrenendir. Tarif etmekle kalmayıp tatbik edendir. Güzel Türkçemizin inceliklerine ve zenginliklerine vakıf olan, adeta şiir gibi konuşandır. Sözüne anlam katandır. Daha önemlisi kelimenin bir anlamının da yara izi olduğunu bilip, öğrencisinde bırakacağı izlere dikkat kesilendir. İşini aşk ile yapan, eserini sevgi ve sabırla inşa edendir.

Dünyayı değiştirmenin bir insanı değiştirmekle eş olduğunu kavrayandır. Velhasılıkelam ahlak filozofu, mütefekkir Nurettin Topçu'nun yerinde tespitiyle "ruhlar sanatkârıdır.''

Kıymetli Meslektaşlarım,

Eğitime ve eğitimin pratikteki uygulayıcısı öğretmene dair yaptığım tüm bu tanımlamalar, açıklamalar sorumluluğumuzun boyutlarını da ortaya koymaktadır. Hata yapma lüksümüzün olmadığı bir mesleğin erbabıyız. Çünkü meselemiz insandır. Dolayısıyla yükümüz ağırdır. Ancak o yükü sırtlanacak güç de, bizdedir. Bu nedenle, düşünürün söylediği gibi: ''Dünyada her şeye kıymet biçilebilir. Ancak öğretmenin eserine kıymet biçilemez.''


Dünyanın gözbebeği Antalya'mızın şehir merkezinden en ücra yerleşim birimlerine kadar her karışında vazifesini "Bizim işimiz kibrit çakmak. Dünyayı yakmak için değil, dünyayı ışıtacak meşaleyi tutuşturmaya kendi çapımızda yardımcı olmak için." anlayışı ve üstün bir sorumluluk bilinciyle yerine getiren; bitmeyen sevgisi, sonsuz şefkati ve engin bilgisiyle yarınlarımızın bilgili, bilinçli insanlarını yetiştiren; böylece şimdiyi geçmişle anlamlı kılan, geleceğe ışık tutan siz kıymetli meslektaşlarımı -mesleğinize adanmışlığınızdan dolayı- tüm kalbimle tebrik ediyorum.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği bu anlamlı gün vesilesiyle; Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimizi, şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete göç etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Göreve yeni başlayan öğretmen arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyor; görevini hakkıyla yerine getirmiş, ülkemize ve milletimize hayırlı nesiller yetiştirmiş, bugün emekliliğini yaşayan meslektaşlarımıza da hayırlı, sağlıklı, mutlu ve uzun ömürler temenni ediyorum. Ve tabii ki, kıymeti hiçbir söze sığmayan ve birlikte çalışmaktan büyük gurur duyduğum tüm öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, 24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.

 

                                                                                                      Salih KAYGUSUZ                                                                                                           

 ANTALYA İL MİLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

 

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.