ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KEPEZ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE “YÜKSEK GERİLİM LABORATUVARI” AÇILDI

KEPEZ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE “YÜKSEK GERİLİM LABORATUVARI” AÇILDI

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretmek için başlatılan ‘Enerjinin Yıldızları’ projesi kapsamında, AEDAŞ’ ın Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurduğu “Yüksek Gerilim Laboratuvarı”nın açılışı törenle gerçekleştirildi.

 

Törene; Antalya Milletvekilimiz Kemal Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Kepez Kaymakamımız Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkan Yardımcımız Mustafa Özsoy, Antalya İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan,  AEDAŞ Genel Müdürümüz Bahadır Müdüroğlu ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Törende konuşan AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu konuşmasında, " Yüksek Gerilim Bölümü’nü tercih eden öğrencilerin elektriğin üretiminden, dağıtımına kadar uygulamalı olarak görme fırsatına sahip olacaklarını bu bölümde eğitim alan öğrencileri yalnız bırakmayacaklarını, başarılı öğrencilere burs ve staj eğitiminde destek olarak, yanlarında olduklarına” işaret etti.


Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu konuşmasında, “2023 eğitim vizyonunun mesleki eğitime talebin yükselmesini hedeflediğini ve bu çerçevede yapılan çalışmalarda projenin rol model olduğunu” söyledi.

 

Konuşmalarının ardından laboratuvarın protokol üyelerince açılışı gerçekleşti.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan ‘Mesleki Eğitim Protokolü’nün ardından İstanbul, Sivas ve Antalya’da belirlenen 3 meslek lisesinde sektörün ihtiyaç duyduğu AB standartlarında Yüksek Gerilim Laboratuvarı kuruldu.


Başarılı öğrencilere aylık 500 TL burs verilirken BEDAŞ, ÇEDAŞ ve AEDAŞ’ta staj imkanı sunulacak. Aynı zamanda söz konusu dağıtım şirketlerinin yönetici ve çalışanları, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini öğrencilere aktarmak üzere mentorluk yapacak. Projesi kapsamında Elektrik Piyasası dersi de müfredat kapsamına alındı.


 07-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-2019

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.