ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI

İlimiz Kepez İlçesi Mimar Sinan Kongre Merkezinde yapılan Mesleki Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısına Millet Vekillerimiz Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Başkan Yardımcıları, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı, Antalya İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan, Okul Müdürleri ile  İşletme Sahipleri katıldı.
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI

Toplantı açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan’ın ardından konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlihan Dere, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa İssi konuşmalarında işletmelerle de gerekli olan istihdam için mesleki teknik eğitim ve iş birliğinin öneminden bahsettiler.

Millet Vekillerimiz Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç ise konuşmalarında ülkemizin gelişmesinde ki faktörlerin arasında sanayinin ve teknolojinin önemini belirterek, ekonominin güçlenmesi ve gelişmişliğini artırabilmenin yolunun ise yetişmiş kalifiye elemandan geçtiğini vurguladılar .

Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay yapmış olduğu konuşmasında; “2023 vizyonu ile ulusal hedefler, sektörel talepler ve pedagojik ihtiyaçlar doğrultusunda Mesleki Eğitimi yeniden yapılandırıyoruz. Mesleki eğitimi önceliğine alan ve sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi hedefleyen Bakanlığımız, yol haritası niteliğindeki Mesleki ve Teknik Eğitim eylem planını uygulamaya koymuştur. Organize sanayi bölgeleri içinde ve dışında açılan özel meslek liselerine devlet desteği vererek sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek için çalışıyoruz bu doğrultuda, mesleki ve teknik eğitimin sorunları ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla düzenli olarak çalıştaylar ve sektör istişaresi toplantıları yaparak, Meslek liselerinde açılacak alan ve dalları yerel ve ulusal ihtiyaçlara göre sektörle birlikte belirliyoruz.

Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra sektörel alanda kendilerini geliştirmesi ve başarıya daha çabuk ulaşabilmeleri açısındançıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldık. Çırak öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda güvenilir ortamlarda iş imkanına kavuşmasını sağlayacağız, öğrencilerimiz hem öğrenecek hem de para kazanacak.

Çırak öğrencilerimize, asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak  kaydıyla ücret ödeyeceğiz, onları meslek öğrenmeleri için daha çok teşvik edeceğiz ödenecek ücretin üçte ikisini devletimiz karşılayacak, böylece esnaf ve sanatkarlarımızın yükünü hafifleterek istihdamı artırmayı hedeflemekteyiz.

 Çırak öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alacak ve kendi iş yerlerini açarak hayallerini gerçekleştirebileceklerdir. Öğrencilerimiz isterlerse fark derslerini tamamlayarak meslek lisesi diploması alacak ve  üniversite sınavlarına girebileceklerdir.

Meslek lisesi öğrencilerimizin de atölyede eğitim aldığı 10, 11 ve 12. Sınıflarda iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yaparak öğrencilerimizi güvence altına alacağız, mezun olan bütün öğrencilerimize teknisyenlik unvanı vereceğiz.

Özel sektörümüz, organize sanayi bölgesi dışında da özel meslek lisesi açabilecektir. Bakanlığımız olarak ta Bu okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin tamamına devlet tarafından eğitim öğretim desteği sağlanacaktır.

Bu uygulama ile özel sektör hem devletten teşvik olacak, hem de kendi iş gücünü kendisi yetiştirebileceklerdir. Sektörden gelen talepleri bakanlığımız olarak dikkate almakta ve mesleki eğitimi bu doğrultuda şekillendirmeye çalışmaktayız.” dedi.

 

Toplantı Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay’ın katılımcılarının görüş ve önerilerinin dinlemesi ve sorularına cevap vermesi ile son buldu.


06-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-201706-03-2017

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.