ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİNİKLERLE HUZUREVİ SAKİNLERİ BİR ARADA "YARDIMLAŞMA HALISI" DOKUDULAR

Muratpaşa Sabiha Gökçen Anaokulu öğrencilerimiz ile Antalya Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde sağlık engeli olmayan huzurevi sakinleri "İKİ KUŞAK BİR ÇATI ALTINDA" projesi kapsamında gerçekleştirilen tanışma etkinliğinde birlikte halı desenleri boyadılar.
MİNİKLERLE HUZUREVİ SAKİNLERİ BİR ARADA

Sabiha Gökçen Anaokulumuzun bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe Antalya Valimiz Sayın Hulusi Şahin'in eşi Ebru Şahin Hanımefendi ile birlikte İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz ve Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Galip Sökmen de katıldı. Huzurevi sakinleri ile birlikte yapılan kahvaltının ardından 22 anaokulu öğrencimiz ile 22 büyüğümüz bir araya gelerek birlikte halı desenleri boyadılar. "Yardımlaşma Halısı"  adı verilen halının desenlerinin iki farklı kuşak tarafından resimlerin boyanması ile şekillendiği etkinlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.

Büyüklerimiz ve çocuklar arasında etkileşimi, iletişimi ve dayanışmayı teşvik etmek, büyüklerimizin deneyim ve bilgilerinden faydalanıp çocukların özgüvenini artırarak toplumsal dayanışma ve sevgi dolu ilişkiler geliştirmelerini sağlamak amacıyla Antalya Valiliği himayesinde gerçekleştirilen "İki Kuşak Bir Çatı Altında" isimli proje iki ay sürecek. Her hafta bir araya gelen çocuklar ve yaşayan tarih ve deneyim hazineleri olan huzurevi sakinleri farklı etkinliklerde buluşacaklar.

Projenin Koordinatörü Sayın Ebru Şahin Hanımefendi "Günümüzde ailelerimiz maalesef sadece anne-baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile modeline dönüştü. Çocuklarımız dedelerinden, anneanne ve babaannelerinden uzakta, onların sevgi ve tecrübelerinden yoksun kalarak büyüyorlar. Yine büyüklerimiz; evlatlarından, torunlarından ayrı bir yaşam sürüyorlar. İşte biz bu proje ile iki neslimizi bir araya getirerek çocuklarımızın, büyüklerine nasıl saygı göstereceklerini, onlara nasıl yardımcı olabileceklerini göstermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca büyüklerimizden; geçmişimize, kültürümüze ait değerleri, gelenek ve göreneklerimizi çocuklarımıza öğretmelerini hedefliyoruz. Büyüklerimizin de çocuklarımızla zaman geçirirken onlara yalnızlıklarını unutturmayı, hayatlarına biraz renk, biraz heyecan katmayı istiyoruz. Birlikte yapacakları faaliyetler, yarışmalar, geziler, doğa yürüyüşleri ile paylaşımlarını artırmayı planlamaktayız. Çocuklarımız öğrenirken, büyüklerimiz de çocuklarımız ile birlikte güzel vakit geçirebilecekler.

Bu süreçte birlikte çalışacağımız İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi öğretmenlerimizden Figen Ertuğrul ve Meltem Çobanoğlu, Sabiha Gökçen Anaokulu Müdiremiz Fatma Tutkun Yaşar'a, okulumuzdaki öğretmenlerimize, öğretmenimiz Ayça Başak Develi'ye, öğrencilerimize ve kıymetli ailelerine, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze, Huzurevi Müdürlüğümüze ve personellerine desteklerinden dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum." dedi.

İki kuşağı bir araya getiren etkinlikte projenin amacını açıklayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Kaygusuz şunları ifade etti: "Yarının büyükleri, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın zengin bir hayat tecrübesine sahip büyüklerimizle bir araya gelmeleri, onlarda empati ve anlayış yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Büyüklerimiz ile çocuklarımız arasında kurulan bağ, karşılıklı destek ve yardımlaşmanın teşvik edilmesini de sağlayacaktır. Ayrıca bu buluşmaların her iki taraf için de moral ve ruh desteği sağlayacağına inanıyoruz. Büyüklerimiz, çocuklarımızın enerjisi ve neşesiyle canlanırken çocuklarımız da büyüklerimizin sakinliğinden ve bilgeliklerinden faydalanacaklardır. Bu buluşmaların en önemli yanı elbette, toplumsal bilincin ve değerlerin aktarılması olacaktır."

04-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-2024

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.