ANTALYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ KONFERANSI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde ilimizde düzenlenen Olgunlaşma Enstitüleri Konferansı yapıldı.   Konferansa Müsteşar Yardımcımız Ercan Demirci, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları, Antalya İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan ve 19 ilde bulunan 20 Olgunlaşma Enstitüsünün yönetici ve öğretmenleri katıldı.
OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ KONFERANSI YAPILDI

Konferansta İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan’ın selamlama konuşmalarının ardından Konferansın açılış konuşmasını yapan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları konuşmasında “Bu toprakların insanları hayatlarını türkülere, nakşa, oymacılığa, ahşaba aktarmıştır. Geleneksiz bir gelecek mümkün değildir. Geleceğin kültürü bugünün geleceğinde gizlidir. Olgunlaşma enstitüleri kadın mesleki eğitiminin en önemli kurumlarından biri olmuştur. Eğitim ve öğretimin yanı sıra kültürel değerleri ve geleneksel Türk el sanatlarını korur. Olgunlaşma enstitülerimiz hem toplum için hem sanat için hem de ülkemiz içindir. Geçmiş hazineleri toprağın altında arayan arkeologlar gibi biz de kültür hazinelerimizi arıyor, buluyor ve toplumumuzun gözleri önüne seriyoruz” dedi.

 Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül konuşmasında “Sanatsal, kültürel, ekonomik ve yönetim anlamında hayatın pek çok anlamında geçmişten devir aldığımız güzel mirası gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktaramadığımız takdirde ciddi manada bir kopuşun yaşanması mukadder olduğu bir gerçektir" dedi.

Müsteşar Yardımcımız Ercan Demirci konuşmasında; Yüzyılların birikimi olan kültürel ve sanatsal mirası kayıt altına almak gerektiğine işaret ederek "Bu sadece Milli Eğitim Bakanlığının misyonu değildir. Kültür Bakanlığı ve diğer kurumların da, sivil teşekküllerin de misyonudur. Sonuca en çok muhtaç olan kurum, bu kurumun içerisindeki çocuklar, öğrencilerimiz ve öğretmenlerdir. Olgunlaşma enstitülerinin hocaları öğrencileriyle beraber köy köy geziyorlar, var olan birikimi kayıt altına alıp bir şekilde arşivliyorlar. Müzeci edası ile üzerine titriyorlar. Bu hassasiyeti kurumsallaştırmalıyız. Bunu asli işlerimizin merkezine koymalıyız. Çocuklarımızın kimliği, karakteri ve geleceğimiz açısından çok önemli” dedi.

 

Konuşmaların ardından konferans Prof. Dr. Erden Ünver, Prof. Dr. Haluk Gürgen ve Prof. Dr. Ayten Sezen Arığ’ın sunumları ile devam etti.

 

 

21-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-2017

Soğuksu Mah. Hamidiye Cad. No59 07030 Muratpaşa / Antalya - 0 (242) 238 60 00 0 (242) 238 38 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.